Jednymi z najpopularniejszych zdobyczy medycyny są metody poprawy wyglądu – nieinwazyjne nie pozostawiają na naszych ciałach nawet jednej blizny, inwazyjne mogą uszkodzić naszą skórę. Mimo tego w ostatnich latach wciąż rośnie zainteresowanie operacjami plastycznymi. Powiększanie piersi, korekcja nosa i uszu, lifting twarzy – to najbardziej popularne zabiegi upiększające. Ich wykonanie jest jednak obarczone powstaniem nieestetycznej blizny. Jak je pielęgnować, aby dobrze się goiły i były jak najmniej widoczne?
Pielęgnacja blizny
Pielęgnacja blizny po operacji plastycznej ma bardzo duże znaczenie dla procesu gojenia. Ważne jest stosowanie specjalnych żeli i maści, które zapewnią najlepsze warunki do gojenia. Skóra w miejscu gojenia jest szczególnie podatna na uszkodzenia, dlatego trzeba ostrożnie z nią postępować. Odpowiednio dobrane żele czy maści sprzyjają jej szybszemu i prawidłowemu zabliźnianiu. Żele silikonowe łagodzą ponadto swędzenie i pieczenie blizny. Odpowiednio dobrane leki powinno się stosować nawet do czternastu dni po operacji. Jeśli chirurg plastyczny zaleca inaczej, to oczywiście należy go posłuchać.
Odpowiednia pielęgnacja blizny po operacji plastycznej to gwarancja uniknięcia powikłań oraz przyspieszenia regeneracji blizny. Dzięki temu szybciej ona zblednie i będzie mieć strukturę zbliżoną do tkanek wokół niej. Ponadto odpowiednio dobrane działania pielęgnacyjne pozwolą uniknąć przerostów czy wgłębień o charakterze zanikowym. Jeśli Twoja blizna zmienia swój wygląd w trakcie gojenia, to niczym się nie przejmuj. To normalne. Jej charakter może się zmieniać, bo blizny cały czas “pracują”.
Plastyka blizny
Jeśli pomimo odpowiedniej pielęgnacji doszło do niepożądanego przerostu Twojej blizny, to niestety konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu plastyki blizny. Zwykle dotyczy to dużych i szerokich, nadmiernie uwypuklonych blizn, które wyglądają po prostu brzydko i szpecą ciało. W niektórych przypadkach takie blizny mogą nawet powodować przykurcze i ograniczać ruchomość stawów. Defekt można poprawić wycinając fragmenty blizny i dokładnie zszywając miejsce wycięcia. Nazywa się to plastyką blizny. Oprócz wycięcia, w celu poprawy wyglądu ciała, stosuje się też takie metody:
- Plastyka „Z”– polega na wycięciu starej blizny i wykonaniu dwóch nacięć w taki sposób, że nowa blizna przyjmuje kształt litery „Z”,
- Plastyka „W”– bliznę wycina się w taki sposób, że linia przypomina wielokrotnie powtórzoną literę „W”.
Jak pielęgnować blizny po operacji w domu?
Pielęgnacja blizny w domu jest kluczowa dla procesu gojenia się rany, dlatego warto zastanowić się nad tym, jaki preparat do pielęgnacji wybrać. Polecamy Twojej uwadze Granusept czyli preparat, który występuje w postaci elektrochemicznie zmodyfikowanego roztworu wody. Służy on wszystkim zmianie środowiska rany: usuwa z niej wszelkie ciała obce, które mogą powodować podrażnienia i infekcje oraz zapewnia optymalne nawilżenie, wilgotność, dotlenienie oraz pH. Dzięki swojemu działaniu sprawi, że Twoja blizna będzie goiła się szybciej i lepiej! Nie tylko przyspieszy on jej leczenie, ale też zmniejszy widoczność już od pierwszej aplikacji!