Zawartość każdej domowej apteczki powinna być mniej więcej taka sama: zawierać podobne środki opatrunkowe i przeciwgorączkowe. Oczywiście należy ją trzymać w szafce zamykanej na klucz, tak aby nie mogły do niej sięgnąć małe dzieci. Jej zawartość bowiem może okazać się dla nich groźna. Ponadto apteczka powinna znajdować się w suchym miejscu: kuchnia czy łazienka nie są więc odpowiednie.
Wyposażenie
Wśród tabletek, które mogą być stosowane przez całą rodzinę warto wybrać przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciw zaburzeniom snu, stresowi, nerwowości, wzdęciom, biegunce i zaparciom. Niezwykle ważne są też maści na rany i skórę, które sprawdzają się w przypadku skaleczeń czy urazów oraz działają przeciwzapalnie, chłodząco i ściągająco. W domowej apteczce nie może też zabraknąć plastrów rozgrzewających, środków do nacierania ciała, przeciwreumatycznych, środków do płukania gardła oraz kropli do oczu. Prócz tego na wyposażeniu apteczki powinien znaleźć się termometr i termofor.
Apteczka pierwszej pomocy
Apteczka pierwszej pomocy to tak zwana apteczka nagłych przypadków. Koniecznie powinny znaleźć się w niej środki niezbędne do opatrywania nagłych ran powstałych w wyniku oparzeń czy skaleczeń.
Należą do nich:
- jednorazowe rękawiczki,
- bandaże i opatrunki o różnej szerokości, w tym bandaże elastyczne,
- chusty trójkątne,
- gaza opatrunkowa,
- nożyczki do cięcia bandaży,
- agrafki, klamry opatrunkowe,
- pincety,
- worek na lód, waciki na patyczkach,
- plastry,
- płyn odkażający rany np. Granusept 60 ml
Niektóre preparaty do dezynfekcji, takie jak Octanisept, należy usunąć z rany. Apteczka domowa powinna być przeglądana co kilka miesięcy: po to, by wyjąć z niej przeterminowane leki, środki bez opakowań, wyschnięte maści i krople. Leków, które nie nadają się do wykorzystania nie wyrzucamy do kosza na śmieci lecz do specjalnych pojemników na środki farmakologiczne, które znajdują się w każdej aptece.