Rana to, najprościej rzecz ujmując, przerwanie ciągłości skóry, tkanek lub śluzówki w skutek działania czynnika zewnętrznego np. urazu lub choroby współistniejącej.
U dzieci w zdecydowanej większości przypadków rana jest skutkiem urazu mechanicznego np. otarcia naskórka, uszkodzenia skóry, cięcia lub kłucia. Rany mogą powstawać też w wyniku ukąszenia owadów lub pogryzienia.
Rany powierzchowne oraz drobne urazy możemy leczyć sami, bez interwencji lekarza. Jeśli natomiast mamy do czynienia z raną głęboką to wtedy warto skonsultować się z pediatrą lub chirurgiem.
Rany – najważniejsze kwestie
Każde uszkodzenie skóry lub utrata wierzchniej warstwy skóry (naskórka), jest także utratą podstawowej bariery ochronnej organizmu i naraża na działanie bakterii, grzybów i wirusów stanowiących potencjalne ryzyko zakażenia. Ma to ogromny wpływ na proces gojenia.
Rany czyste, niezakażone, goją się szybciej i bez zbędnych komplikacji. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie oczyszczenie.
Zdecydowana większość ran (90%) ma szansę szybko i bez powikłań wygoić się bez interwencji lekarza. Nie zostawią one też nieestetycznych blizn.
Rodzaje ran urazowych
- Otarcie naskórka – to rana obejmująca powierzchowne warstwy skóry. Powstaje najczęściej w wyniku upadku na twardą powierzchnię i dotyczy dłoni, kolan lub wystających części twarzy. Pomimo powierzchownego uszkodzenia prowadzi do wysięku, daje silne dolegliwości bólowe i stanowi zawsze potencjalne źródło zakażenia.
- Rana tłuczone – powstają w wyniku zadziałania narzędzia tępego (kamień, zabawka, narzędzie). Brzegi takiej rany są najczęściej nierówne, a przylegające tkanki stłuczone, obrzęknięte z podbiegnięciem krwawym.
- Rana cięte – to rany zadane ostrym przedmiotem (nóż, ostrze). Brzegi takich ran są równe, gładkie ze skłonnością do rozchylania uwarunkowaną głębokością uszkodzenia tkanek
- Rana szarpane – to następstwa zadziałania narzędzia (hak), które prowadzi do rozerwania tkanek i powstania ran o nieregularnym kształcie z poszarpanymi i nierównymi brzegami
- Rana kłuta – to rana zadana wąskim i długim narzędziem (igła, gwóźdź).
- Rana kąsana – to rana zadana zębami zwierząt. Część z nich przypomina rany szarpane z nieregularnymi brzegami uszkodzonej skóry.
- Rana płatowa – powstaje w wyniku urazu działającego stycznie do powierzchni, prowadzącego do częściowego oddzielenia uszypułowanego płata skóry.
- Rana miażdżona – to następstwo urazu o bardzo dużej sile (uderzenie narzędziem lub przygniecenie) prowadzące do znacznego uszkodzenia powłok. Sama rana jest nierówna, nieregularna z niedokrwieniem otaczających tkanek.
- Rana postrzałowa – zadana pociskiem z broni palnej. Wskutek działania dużej energii kinetycznej pocisku prowadzi najczęściej do głębokich i rozległych uszkodzeń tkanek.