Kwas podchlorawy to jeden z tych magicznych środków, które mogą uchronić Cię przed powikłaniami związanymi z zakażeniami. Koniecznie stosuj go przy gojeniu ran! Nie wiesz, czym jest? Dobrze się składa! W naszym artykule odczarowujemy go i pokazujemy, dlaczego jest tak przełomowy we współczesnej medycynie!
Kwas podchlorawy – trochę historii
Podchloryny czyli inaczej roztwór podchlorynu sodu jest powszechnie znany jako 0,5% roztwór Dankina. Był stosowany w leczeniu już podczas I wojny światowej! Od tego czasu podchloryny przeszły renesans! W latach 90-tych XX wieku wprowadzona została II Generacja podchlorynów, gdzie zastosowano mieszaninę podchlorynu sodu (NaOCl) i kwasu podchlorawego (HOCl). III Generacja (od 2015 roku) podchlorynów zawiera wyłącznie kwas podchlorawy (HOCl), który wykazuje najsilniejsze działanie przeciwko drobnoustrojom chorobotwórczym i wirusom. Kwas podchlorawy co ciekawe, występuje naturalnie w naszych organizmach i stanowi naturalny mechanizm obronny w przypadku ich uszkodzenia. Jego największą zaletą jest szerokie spektrum działania wobec różnych grup patogenów tj. bakterii, wirusów i grzybów oraz bardzo wysoki profil bezpieczeństwa co umożliwia jego zastosowanie do przemywania każdego rodzaju ran, śluzówek, a nawet oka. Kwas podchlorawy tworzy także sprzyjające warunki dla gojenia się rany i jest dla niej dodatkowym źródłem tlenu.
Kwas podchlorawy – jak działa?
Podstawową funkcją układu immunologicznego jest obrona naszego organizmu przed działaniem patogenów. Układ immunologiczny wykorzystuje m.in. tworzenie reaktywnych form tlenu, które są wytwarzane przez granulocyty obojętnochłonne i limfocyty typu B. Mechanizm działania kwasu podchlorawego oparty jest na wiązaniu się z białkami ścian komórkowej patogenów, które doprowadzają do denaturacji i zwiększania przepuszczalności komórki. Prowadzi to do śmierci patogenów i dowodzi, że ma on właściwości utleniające i bakteriobójcze! To jednak nie wszystko! Kwas podchlorawy eliminuje bakterie i grzyby również za pomocą zjawiska osmozy czyli rozerwania komórek. Roztwory podchlorynów mają właściwości hipotoniczne, które powodują, że do wnętrza komórek napływa woda. Rezultatem tego procesu jest nagły wzrost ciśnienia wewnątrz komórki, co doprowadza do jej dezintegracji. Brzmi jak magia, prawda?
Kwas podchlorawy – gdzie się go stosuje?
Podchloryny mają bardzo szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane w niemal wszystkich gałęziach medycyny przy leczeniu ran przewlekłych i zakażonych tj. odleżyn, owrzodzeń, zespołu stopy cukrzycowej, oparzeń termicznych i popromiennych, ran pooperacyjnych. Kwas podchlorawy w niskich stężeniach nie zmniejsza migracji i namnażania komórek (fibroblastów) niezbędnych do leczenia ran, co jest szczególnie ważne przy procesie gojenia. Roztwory podchlorynów w leczeniu ran zyskały uznanie u ekspertów w Stanach Zjednoczonych oraz Europie, a od 2018 roku na stałe znalazły one swoje miejsce w odkażaniu i leczeniu ran o różnym pochodzeniu.
Nie ulega wątpliwości, że leki z tym składnikiem powinny mieć stałe miejsce w każdej domowej apteczce. Już teraz zaopatrz się w Granusept, czyli roztwór do oczyszczania, przemywania i nawilżania ran. Zawiera w swoim składzie kwas podchlorawy dzięki czemu może być stosowany do leczenia ran przewlekłych i ostrych. Nawilża ranę i zapobiega powstawaniu biofilmu. Jest w pełni bezpieczny i skutecznie zapobiega powstawaniu blizn oraz przyspiesza gojenie ran. Wystarczy nanieść go na obszar rany, by oczyścić ją i usunąć wszelkie zanieczyszczenia.