Kiedyś niestety każde złamanie unieruchamiano za pomocą gipsu czyli usztywnienia. Dziś na całe szczęście znamy już wiele innych sposobów na leczenie kontuzji. Zawsze jednak sposób wyboru leczenia powinien zostać podjęty w wyniku indywidualnego studium przypadku dokonanego przez specjalistę. Niestety, niewłaściwa terapia może prowadzić do wielu powikłań i nawet uniemożliwić powrót do pełnej sprawności.
Usztywnienia – kiedy je stosujemy
Głównym wskazaniem do założenia usztywnienia jest oczywiście złamanie, czyli przerwanie ciągłości kości lub jej częściowa utrata. Podczas złamania może dojść niestety także do uszkodzenia tkanek, mięśni oraz naczyń krwionośnych. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej podczas złamań otwartych. Podczas złamań zamkniętych nie pojawia się rozerwanie skóry. Złamania mogą być także poprzeczne lub z odłamaniem części. W takich przypadkach stawy zostają nieprawidłowo obciążone i dochodzi do ich zwyrodnienia.
Usztywnienia – jak się je zakłada
Zaraz po urazie należy udać się do szpitala. Jeśli istnieje podejrzenie złamania, to zostanie wykonane na miejscu zdjęcie rentgenowskie, a na jego podstawie lekarz podejmie decyzje o unieruchomieniu złamanej kości. Założenie usztywnienia niestety nie jest wcale proste, a jeśli zrobi się to źle, to może się ono skończyć wieloma przykrymi powikłaniami. Jak zakłada się usztywnienia?
- Najpierw na uszkodzoną część ciała zakładany jest rękaw.
- Lekarz nakłada na rękaw podkład gipsowy.
- Gips zostanie zamoczony na kilka sekund w wodzie, której temperatura nie przekracza 20-22 stopni.
- Ruchem okrężnym opaska zakładana jest na wcześniej zabezpieczoną skórę.
- Zakładanie usztywnienia to zabieg bezbolesny. Przy złamaniach otwartych nie stosuje się zakładania gipsu, wtedy konieczna jest operacja.
Powikłania po źle założonych usztywnieniach
Niestety źle założone usztywnienia mogą prowadzić do powikłań. Jakich? Przede wszystkim uszkodzeń skóry oraz miejscowej martwicy skóry. W skrajnych przypadkach może pojawić się także niedowład nerwu, który jest zbyt mocno uciskany. Niestety należy pamiętać także o tym, że zakładanie gipsu na wiele tygodni osłabia napięcie mięśni.
Czy gips to jedyne możliwe usztywnienie?
Na złamania kości lub uszkodzenia stawów od zawsze stosowano zakładanie usztywnienia. Dziś na szczęście tę metodę można zastąpić innymi, prostszymi w obsłudze sposobami. Przykładowo istnieją także opatrunki gipsowe, które są dużo lżejsze, szybciej wysychają oraz można się w nich normalnie kąpać. Jeśli masz uszkodzone kolano lub skręcony staw skokowy, to prawdopodobnie zostanie Ci założona orteza. Jest to jeden z rodzai usztywnienia.
Nosisz gips, ale nie chcesz, żeby utrudniał Ci funkcjonowanie? Wypróbuj Hexaflex Protector! To rękaw ochronny, który chroni gips przed zamoczeniem! Z nim możesz kąpać się w wannie lub normalnie brać prysznic. Jest dostępny na wszystkie kończyny w różnych rozmiarach, także dla dzieci!