Modzele najczęściej pojawiają się na stopach. Mogą powodować ból i utrudniać chodzenie czy bieganie. Na szczęście możemy zapobiegać ich powstawaniu, a nawet sami je skutecznie leczyć!
Czym modzele różnią od odcisków?
Modzele to hiperkaratoza czyli zjawisko nadmiernego namnażania się komórek skóry, rogowacenia i gromadzenia naskórka. Skóra staje się zgrubiała i wypukła, a jej powierzchnia może być popękana, gładka lub szorstka, koloru żółtawego. Modzele nie bolą.
Jakie są przyczyny powstawania modzeli?
Przyczyn jest wiele, a najpopularniejsze z nich to:
1. buty na wysokim obcasie, które mogą powodować otarcia
2. zbyt ciasne lub luźne buty, które mogą powodować otarcia
3. wszelkie deformacje stóp i palców, które prowadzą do zmian w rozłożeniu obciążenia
4. nadmierna potliwość stóp
5. zbyt sucha skóra stóp
6. substancje chemiczne.
Profilaktyka wiąże się z unikaniem wyżej wymienionych przyczyn oraz dbaniem o skórę stóp przez cały rok.
Czym modzele różnią się od odcisków?
Choć modzele na pierwszy rzut oka wyglądają jak odciski, to jednak po bliższym przyjrzeniu się łatwo można zauważyć różnicę. Modzele przede wszystkim nie mają jądra, które naciska na zakończenie nerwowe i powoduje ból. Mają za to najczęściej kremowo-żółty kolor, są okrągłe lub owalne o średnicy 2 cm. Najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp, co jest spowodowane naciskiem stopy na twardą powierzchnię.
Modzele – sposoby na usuwanie
Jeśli modzele są małe, to możemy spróbować usunąć je samodzielnie. Wystarczy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, a następnie zrogowacenia usunąć pumeksem. Po wysuszeniu stóp ręcznikiem dobrze jest wmasować krem nawilżający.
Jeśli nie możesz poradzić sobie z modzelami wybierz się do podologa, chirurga lub pedikiurzystki. Zabieg ich usuwania jest bezbolesny. Specjalista pozbędzie się ich za pomocą frezarki lub dłuta z wiertłem, które jest puste w środku.